آیا سرویس سالیانه پکیج لازم است؟

همیشه یک سوال مهم ذهن شما را اذیت می‌کند! سرویس پکیج؟ آیا سرویس پکیج لازم است؟ همیشه تحقیق کردن نتیجه مثبتی در پی خواهد داشت! پکیج شوفاژ دیواری یا پکیج دیواری توسط سوخت گاز شهری، برق و آب کار می‌کند، بنابراین ناخالصی گاز، نوسانات برق و از همه مهمتر رسوبات آب می‌توانند عمر قطعات دستگاه شما را کوتاه کنند.
سرویس سالیانه پکیج

سرویس سالیانه پکیج

آیا سرویس سالیانه پکیج لازم است؟

نویسنده: فرهاد کارجو

شما می‌دانید خودرو سواری هم با سوخت بنزین کار می‌کند و موتور خودرو نیز آب یا روغن خنک می‌شود. شما در بدترین حالت، خودرو خود را هر 10000 کیلومتر سرویس خواهید کرد. پکیج شما در یکسال مانند آبگرمکن، برای شما آبگرم مصرفی آماده کرده و مانند موتورخانه سیستم گرمایشی شما را در پاییز و زمستان گرم می‌کند. بنابراین این دستگاه نیز نیاز به سرویس اما به صورت سالیانه خواهد داشت. گزارشات نشان می‌دهد بیشتر خرابی‌های اتفاق افتاده در دستگاه در 5 قطعه کلیدی، مبدل اولیه و ثانویه، منبع انبساط، فن، پمپ و برد الکترونیکی بروز کرده است. اتصالات پکیج دیواری یا قطعات دیگر نیز آمار خرابی بالایی ندارند، اما به پیش نیاز خرابی‌های این پنج قطعه هستند، بنابراین سرویس آنها نیز مهم است.

در سرویس سالیانه چه خدماتی را دریافت می‌کنید؟

به دیواری که پکیج دیواری یا پکیج شوفاژ دیواری نصب شده نگاه کنید. دستگاه با شیلنگ‌ها از پایین به دیوار وصل شده بعلاوه یک دودکش که وظیفه خروج دود (دی‌اکسید کربن) را بر عهده دارد می‌بینید. سرویس پکیج به دو دسته اتصالات و قطعات داخل دستگاه تقسیم می‌شود.

سرویس سالیانه

اتصالات:

مهمترین اتصال پکیج دیواری یا پکیج شوفاژ دیواری دودکش است. بایستی دودکش از روی دستگاه تا انتها مسیر آن که حتی ممکن است به پشت بام ختم شود بررسی گردد. گاهی اوقات یک تکه از دودکش از داخل شکسته و قسمتی یا کل مسیر را مسدود کرده است. در سرویس سالیانه فیلترها بررسی می‌شوند. عموماً در شرایط نصب استاندارد دستگاه شما چندین فیلتر به شرح ذیل دارند:

فیلتر مدار گاز: این فیلتر تمامی ناخالصی گاز شهری را از ورودی دستگاه را جذب می-کند، این فیلتر عموماً زیر دستگاه به شیلنگ یا به صورت یک تکه نمد در داخل لوله قرار گرفته است.

فیلتر ورودی آبسرد: وقتی که دستگاه شما در حال آماده سازی آبگرم مصرفی است، در ابتدا آب از این فیلتر عبور می‌کند. این فیلتر می‌تواند از نوع پلی‌فسفات، مغناطیسی یا پلی‌مگنت باشد.

مهمترین فیلتر، فیلتر برگشت سیستم گرمایش (مانند رادیاتور، فن کوئل یا گرمایش از کف) است. به این صورت که در مسیر برگشت آب گرمایش نصب می‌شود که تمامی ناخالصی سیستم گرمایش جدا شود. این فیلتر در نوع برنجی (با مش ریز فلزی) یا مغناطیسی است. اگر سیستم گرمایش شما رادیاتور است، از فیلتر مغناطیسی استفاده کنید تا با مغناطیس تمامی براده‌ها به دام بیافتند. اگر سیستم گرمایشی شما فن کوئل یا گرمایش از کف باشد فیلتر برنجی کفایت می‌کند.

در ادامه شیلنگ‌های آب و گاز نیز از لحاظ نشتی بررسی می‌شوند. محافظ برق را فراموش نکنید؛ محافظ برق اگر استاندارد باشد می‌تواند از تمامی نوسانات برقی در کسری از ثانیه عمل کند تا مانند یک نگهبان از خرابی برد کنترل محافظت کند.

قطعات داخل پکیج:

یکی از گران‌ترین قطعات پکیج شوفاژ دیواری یا پکیج دیواری، مبدل اولیه یا مبدل اصلی می‌باشد، این مبدل مانند موتور یک ماشین حساس و مهم هستند. مبدل اولیه پکیج بایستی از داخل به لحاظ رسوب آب و از خارج به لحاظ سوختن یا گرفتگی پره‌ها بررسی می‌شود. این مبدل دقیقا در بالای مشعل پکیج قرار گرفته و وظیفه دارد آب سیستم گرمایش (مانند رادیاتور، فن کوئل یا گرمایش از کف) و مبدل ثانویه را تامین کند.

کلید اختلاف فشار دودکش وظیفه خروج دود از دستگاه را بر عهده دارد که اهمیت آن برابر جان آدمیزاد است.

فن دستگاه که وظیفه تخلیه دود (دی‌اکسید کربن) را بر عهده دارد، به خاطر کثیفی هوای ورودی کاملاً پر از خاک می‌شود، این فن همیشه در تابستان و زمستان برای تامین آسایش خانه شما کار می‌کند. پره‌های فن وارسی و شفت آن روغنکاری می‌شود.

منبع انبساط وظیفه کنترل فشار آب در داخل پکیج و سیستم گرمایش (مانند رادیاتور، فن کوئل یا گرمایش از کف) را بر عهده دارد. این منبع یک تیوپ مانند دوچرخه دارد که در آن با فشار معقول باد پر می‌کنند، یکی از واحدهای اندازه‌گیری فشار Bar است. بایستی در تیوپ منبع انبساط 0.9 الی 1 Bar فشار باد باشد.

پمپ دستگاه مانند فن همیشه در حال کار است، در فصول گرم آب را در داخل دستگاه به گردش در می‌آورد و در زمستان علاوه بر این وظیفه آب را در سیستم گرمایش مانند رادیاتورها می‌چرخاند. خرابی های پمپ بیشتر به رسوبات و کثیفی آب سیستم گرمایش برمی‌گردد، این قطعه با سرویس سالیانه می‌تواند طول عمر بالایی داشته باشد.

قطعه بعدی که اهمیت ویژه ای دارد مبدل ثانویه یا مبدل صفحه‌ای است، این قطعه مانند آبگرمکن وظیفه تامین آبگرم بهداشتی را برعهده دارد که کاملاً سختی یا شوری آب شهر در عمر مفید آن تاثیرگذار است. با سرویس این قطعه از قطع نشدن آبگرم در خانه خود جلوگیری کنید. قطعاتی مانند فلوسوئیج، پرشرسوئیچ آب، سنسور های دمایی، محدودکننده جریان آب با یک بازرسی ساده می‌توانند عمر دستگاه شما را افزایش دهند.

سخن پایانی این است که هزینه سرویس سالیانه می‌تواند در مصرف سوخت دستگاه را مدیریت کنید، از استهلاک دستگاه و خرابی‌های احتمالی علی‌الخصوص در روزهای سرد سال جلوگیری کنید.

چک کردن قطعات

یک عنصر ضروری در بنیان اجرایی شرکت ایمرگس احترام به مشتری و ارائه خدمات مناسب است که ارائه این خدمات توسط حرفه ای هایی است که در تماس روزانه با مشتریان و در خانه هایشان کار می کنند، این حرفه ای ها در واقع همان کارشناسان خدمات پس از فروش شرکت ایمرگس هستند. شرکت ایمرگس به منظور فراهم آوردن کیفیت محصولات با خدمات به همان اندازه برجسته، پرسنل نصب و نگهداری خود را با آموزش سطح بالا پروش می دهد و بر روی آخرین استانداردها و فن آوری ها تمرکز نموده و خدمات نوین و سریع خود را به مصرف کنندگان کالاهای خود عرضه می دارد.